2011 yılında faaliyete başlayan Türk – Türkmen Söwda Öyi Hojayk Jemgyyeti ve Türkmen – Türk Dış Ticaret Evi Ltd., firmamız DAY Group ve Türkmenistan Devleti Ticaret Bakanlığı ortaklığıyla kurulmuştur.

Türkiye – İstanbul ve Türkmenistan – Aşkabat olmak üzere karşılıklı iki merkez ofis olarak çalışmaları devam eden bu ticaret evlerinin amacı; iki ülke arasındaki ticaretin artması, marka ve ürünlerin karşılıklı olarak uluslararası alanda tanıtılıp pazarlanmasıdır.

Türkmenistan’dan Türkiye ve bazı Avrupa ülkelerine; kumaş, iplik gibi tekstil ürünleri, Türkiye’den Türkmenistan’a; çeşitli gıda ürünleri, tarım ilaçları, her türlü inşaat malzemesi ihracatı yapılmaktadır.

Firmamız DAY Group’a ait bahçelerimizde yetiştirilen narenciye ürünlerinin Türkmenistan’a ihracatı, her geçen gün artmakta, bu konudaki olumlu görüş ve talepler değerlendirilmektedir.

Firmamız bir ilk olarak; Türk – Türkmen Söwda Öyi Hojayk Jemgyyeti ve Türkmen – Türk Dış Ticaret Evi Ltd. ortaklığı kapsamında, her iki devlet arasındaki ticaretin gelişmesine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bunun yanı sıra bakanlıklar düzeyinde görüşmeler, ticaret mevzuatına ilişkin yeni düzenlemeler ve ticari aktivitelerin organize edilip sağlanması gibi çalışmalarıyla resmi ortaklığını devam ettirmektedir.