Türkiye, geçtiğimiz son 20 yılda kaydettiği ekonomik büyümeye paralel olarak dünyanın en hızlı büyüyen enerji piyasalarından biri haline gelmiştir. Globalleşen dünyada enerjinin, kesintisiz ve güvenilir temini önemli gerekliliklerden biri olmuştur.

DAY Group’un faaliyet konularından biri enerji yatırımlarıdır. Ortaklık yapısı % 20’lik eşit paylarla, Limak Yatırım, As İnşaat, DAY Group, Aziz Yıldırım ve Murat Özaydınlı’dan oluşan Baren Enerji’ye ait Kirazlık Regülatörü ve HES Projesi ise yine Siirt il sınırları içerisinde, Botan Çayı üzerinde Alkumru Barajı mansabında yer almaktadır.

Her biri  15 MW’lık 3 adet  kaplan tipi  türbinden oluşan ve 2012 yılı sonunda devreye alınan olan Kirazlık HES, 45 MW gücünde olup yılda 165 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştirmektedir.  Kirazlık HES, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacını karşılamak için 5 ortağın % 20 eşit payları ile kurulmuştur.

Türkiye’de özel sektörün hayata geçirdiği kurulu güç açısından en büyük ikinci baraj ve hidroelektrik santrali olan Alkumru HES’in 265 MW gücüyle, yılda yaklaşık 1 milyar kWh saat elektrik üretilmekte olup, Siirt ilinin yıllık toplam elektrik tüketiminin 3 katına tekabül etmektedir.

Kirazlık Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), Siirt’in Botan Çayı üzerinde bulunmaktadır. Limak Enerji ortağı olan Baren Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ. tarafından işletilen santral, 46,11 MW gücü ile Türkiye’nin 253. Siirt’in ise 2. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin 110. büyük Hidroelektrik Santrali’dir. Kirazlık Barajı ve HES ortalama 129.010.363 kWh elektrik üretimi ile 38.976 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Kirazlık Barajı ve HES, sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 40.956 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde elektrik üretimi yapmaktadır.